Jak dobrać prawidłowo agregat prądotwórczy?

Jak prawidłowo dobrać agregat prądotwórczy Prawidłowy dobór agregatu prądotwórczego, to bardzo ważna sprawa, bowiem jakiekolwiek niedociągnięcia w tej kwestii mogą się skończyć słabą wydajnością urządzenia, przez co też, niektóre maszyny i narzędzia, wymagające do poprawnej pracy, prądu o większym natężeniu, mogą się okazać całkowicie bezużyteczne. Po prostu, musimy tutaj prawidłowo określić nasze zapotrzebowanie na prąd elektryczny, i tak dobrać agregat prądotwórczy, aby moc generowanego przez niego prądu, było nieco większa, od tej, jakiej potrzebujemy, aby zawsze mieć pewien naddatek, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji.

Należy tutaj, więc przede wszystkim, bardzo precyzyjnie określić swoje potrzeby, aby zakupiony przez nas agregat prądotwórczy spełniał wszystkie nasze wymagania. Musimy tutaj także zwrócić uwagę na zjawisko asymetrii, występujące przede wszystkim w przypadku agregatów trójfazowych, do którego dochodzi w sytuacji, kiedy posiadamy większa ilość odbiorników jednofazowych, przy czym na niektórych fazach występuje przeciążenie, zaś na pozostałych niedociążenie, przez co można doprowadzić do uszkodzenia odbiorników, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia samego agregatu prądotwórczego. Wobec tego, musimy zagwarantować równomierne obciążenie wszystkich poszczególnych faz, aczkolwiek obecnie możemy zastosować agregat z prądnicą SDI, gdzie regulacja jest realizowana automatycznie, poprzez specjalny cyfrowy układ sterowania napięciem.

Musimy zwrócić uwagę również na wielkość obciążenia agregatu prądotwórczego, przy czym w większości przypadków, powinniśmy zastosować agregat o mocy około 1,2 razy większej, od mocy znamionowej danego urządzenia, które będzie zaopatrywane w prąd elektryczny za pomocą agregatu. Wyjątkiem jest tutaj oświetlenie sodowe, gdzie moc agregatu powinna być większa nawet o 5 razy. Oczywiście chodzi tutaj nie tylko o napięcie znamionowe, ale także i o napięcie rozruchowe danego odbiornika, bowiem w przypadku rozruchu agregat prądotwórczy, będzie tutaj obciążany o wiele bardziej, niż w przypadku, normalnej pracy odbiornika.

Jednym słowem, musimy zwrócić uwagę na cały szereg szczegółów, aby dobrać prawidłowy do swoich potrzeb agregat prądotwórczy, bowiem w przeciwnym razie ryzykujemy stosunkowo poważne uszkodzenia zarówno samych odbiorników, jak również agregatu, który przecież do najtańszych urządzeń nie należy.